fbpx

Nejčastější otázky

Nejčastější otázky a odpovědi o fotovoltaice

Cena za pozáruční servis fotovoltaických elektráren vychází z následujícího ceníku:

  • Cena práce servisního technika: 690 Kč/hod.

  • Cena za ujetý kilometr: 15 Kč.

  • Čas technika na cestě: 290 Kč/hod.

Udané ceny jsou včetně DPH.

Pro stanovení ceny fotovoltaické elektrárny je rozhodující její instalovaný výkon a také způsob akumulace přebytků (je-li instalováno bateriové úložiště či nikoliv). FVE bez bateriového úložiště se pohybují v cenách okolo 150 000,- Kč s tím, že dotace je zhruba na 50 % ceny. FVE s baterií v případě jednofázové elektrárny začíná na 200 000,- Kč, u třífázové elektrárny s asymetrickým střídačem začínají ceny přibližně na 300 000,- Kč. I u těchto elektráren je dotace okolo 50 % z celkové ceny.

Solární panely se pohybují v cenách okolo 11 Kč bez DPH za instalovaný Wp (Watt-peak). U nás nejčastěji používáme panely o výkonu 450 Wp, tudíž cena jednoho panelu je zhruba 5 000,- Kč bez DPH. Cena panelu se odvíjí také od aktuální hodnoty Kč vs. EUR, svou roli hraje i barva rámu a zabarvení celého panelu. Např. celočerné panely vycházejí dráž nežli standardní panely.

Návratnost FVE je dána tarifem poskytovatele (distributora) elektrické energie. Platíte-li za kWh 2,- Kč, návratnost investice se bude pohybovat okolo 15 let, naopak máte-li vysoký tarif a platíte-li za kWh elektřiny okolo 4,50,- Kč, počítejte s návratností bezpečně do 7 let.

Pozor! V našich zjednodušených  kalkulacích jsme nadmíru opatrní, naším cílem opravdu není klamat potenciální zákazníky - ve výše zmíněných modelových případech  nezapočítáváme každoroční zdražování elektrické energie ani inflaci. Není ovšem tajemstvím, že cena elektřiny půjde každým rokem o jednotky procent vzhůru a o inflaci se raději ani nebavíme; citelné zdražování elektřiny jednoznačně zrychluje návratnost investice do vlastní fotovoltaiky.

Ostrovní fotovoltaické elektrárny jsou elektrárny, které nejsou připojeny k distribuční síti. V českých podmínkách je tato elektrárna prakticky nerealizovatelná, protože v zimních měsících dochází k výraznému poklesu výroby. Teoreticky se můžeme bavit o období 7 až 8 měsíců v roce, kdy tato varianta může fungovat v případě nízkoenergetických domů s dostatečně robustním bateriovým úložištěm.

Hybridní fotovoltaická elektrárna obsahuje takový střídač, ke kterému lze nainstalovat bateriové úložiště. U většiny střídačů tohoto typu lze při výpadku distribuční sítě zajistit napájení vybraných spotřebičů či rovnou celého domu právě z bateriového úložiště.

Fotovoltaický ohřev vody funguje podobně jako u elektráren s hybridním střídačem a bateriovým úložištěm. V době, kdy regulační zařízení (v SEFY používáme vlastní regulaci pro řízení přetoků – Azrouter SMART) detekuje, že výroba FVE je nad možnou spotřebu domu a elektrická energie by pak byla dodávána do distribuční sítě, sepne ohmické zařízení (u ohřevu vody myšlen elektrický bojler) a přebytečnou energii do tohoto zařízení směřuje. V době přebytků si tedy nahříváme teplou užitkovou vodu. Při dobře navrženém systému lze od jara do podzimu nahřívat TUV čistě z přebytků FVE.

Ještě před pár lety byly standardem panely o výkonu 250 Wp. Zhruba po třech letech se většina firem přeorientovala na instalaci panelů s výkonem okolo 450 Wp. V SEFY se mezi tyto firmy řadíme také.

Existují společnosti, které rády uvádí, že instalují nejvýkonnější panely na trhu a v nabídkách mají o výkonu 460 Wp. V SEFY máme v tuto chvíli (srpen 2021) k dispozici i panely o výkonu 585 Wp, ale jsou již tak velké a těžké, že pro standardní instalace na rodinné domečky nejsou příliš vhodné. Z tohoto důvodu je využíváme pouze na firemní instalace.

Každé čtvrtletí přichází na trh panely s vyšším výkonem, ale většinou i s větším rozměrem, protože v tuto chvíli technologie výroby neumožňuje navýšit jejich účinnost.

Během zimních měsíců vyrábí fotovoltaická elektrárna zhruba 15 až 30 % svého instalovaného výkonu. Mohou se samozřejmě objevit i dny, kdy mrzne a svítí sluníčko, pak FVE může vyrábět i více energie, než v horkých letních měsících!

Konkrétní druh solárních fotovoltaických panelů se vybírá dle dispozice střechy. Aktuálně se instalují nejčastěji panely o rozměru cca 2x1 metr. V případě, že tento rozměr nevyhovuje geometrickým dispozicím střechy a je tedy potřeba použít menší, instalují se panely o velikosti 1,7x1 metr. Pro některé zákazníky je důležitý i vzhled - někteří proto volí např. celočerné provedení solárních panelů.

Potřebujete poradit?

Zavolejte nám: +420 733 148 945

Chci fotovoltaiku na klíč

Nevíte si rady s výběrem nejvhodnější sestavy? Vyplňte formulář a náš obchodní zástupce s vámi vybere nejlepší řešení pro váš dům.

Získejte zdarma schůzku se specialistou. Naše zkušenosti a skvělé hodnocení zákazníků zaručují kvalitu

Kontaktujte nás a my se o vše postaráme

Políčka označená hvězdičkou jsou povinná
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

O nás

SEFY je česká technologická firma realizující fotovoltaické elektrárny na klíč. Díky fotovoltaice můžete ušetřit nemalé náklady za elektřinu.

Získejte i Vy zelený zdroj elektřiny pro svou nemovitost!

Hodnocení našich zákazníků

SEFY ČR na Firmy.cz
Copyright © 2024 | SEFY Czech Republic s.r.o.