fbpx

Jakou fotovoltaickou elektrárnu zvolit pro svůj dům?

Jste-li majitelem rodinného domu, určitě i vy v posledních měsících řešíte nevyzpytatelné ceny energií. Uvažovat nad vlastní fotovoltaickou elektrárnou je v dnešní době nezbytnost. A není divu. Vlastní fotovoltaická elektrárna na klíč totiž dokáže uspořit nemalé náklady na elektřinu. Jak ale zjistit, která fotovoltaická elektrárna je to pravé právě pro vás?

Obsah článku

Na začátek je nutné si ujasnit několik základních otázek. Je vašim primárním cílem ušetřit za elektřinu? Nebo hledáte spíše možnost, jak maximalizovat energetickou soběstačnost? Je pro vás zajímavá i možnost nabíjet elektromobil – ať už dnes nebo v blízké budoucnosti? Chcete mít možnost, jak si levně ohřát vodu prostřednictvím fotovoltaiky? I to je možnost, kterou fotovoltaické elektrárny SEFY nabízejí.

Pojďme se spolu podívat na to, jakou fotovoltaickou elektrárnu můžete zvolit právě vy!

Fotovoltaika má jednu velkou nevýhodu. Umíme ji ale řešit

Nevýhodou fotovoltaiky je nerovnoměrnost výroby a spotřeby. Většinou platí, že během dne, kdy elektrárna vyrábí nejvíce, je v domácnosti spotřeba nízká, protože rodinní příslušníci jsou buď v práci, ve škole apod. A večer, když už elektrárna nevyrábí, je v domácnosti živo a spotřeba je na maximu.

Právě na tento fakt reagují nově nastavené dotace Nová zelená úsporám (s platností do roku 2030), které oproti minulosti zvýhodnily dotace na bateriové systémy. Právě akumulační bateriové systémy dokáží tuto nerovnováhu výroby a spotřeby výrazně optimalizovat.

Pokud přes den nedochází k dostatečné spotřebě, baterie se nabíjí a jsou připraveny zásobovat domácnost energií ve večerních a nočních hodinách.

Jak velkou baterii zvolit?

Většinou je dobré vycházet přímo z chování domácnosti, tzn. kolik energie přes den obyčejně spotřebujete a podle toho nadimenzovat jak množství panelů, tak i velikost bateriového úložiště.

Návrh elektrárny vhodný na míru vašim potřebám získáte od našeho obchodního zástupce. S novými dotacemi je možné získat maximální dotaci až na dvojnásobek výkonu baterie k výkonu elektrárny.

Další možností, jak optimalizovat fotovoltaickou elektrárnu, je směřovat další přebytky energie do ohřevu teplé užitkové vody v bojleru. Správně navržený fotovoltaický systém tak dokáže využít až 100 % vyrobené energie ve Vaší domácnosti. Je totiž obrovská škoda vyrobenou energii nechat „přetéct“ k distributorovi do veřejné sítě.

Proč investovat do velké elektrárny

Pokud jste například ve fázi, kdy plánujete do budoucna rozšířit rodinu a s tím spotřebovávat více energie a provozovat více spotřebičů, není vůbec od věci zainvestovat do větší fotovoltaické elektrárny už nyní.

Pokud byste v budoucnosti uvažovali raději nad potenciálním rozšiřování elektrárny o několik nových panelů, úvaha to není špatná, ale má svá proti. V budoucnu totiž můžete očekávat opět technický posun, který nejspíše přinese fotovoltaické panely s větším výkonem a třeba i v jiném designu, než jaké trh nabízí dnes. Fotovoltaické panely, které budou k dostání za pár let, mohou vypadat jinak než ty současné, takže takováto designová různorodost není příliš estetická. To je ale menší problém.

V případě, že vaši elektrárnu stavěla jiná firma, se kterou jste třeba nebyli tolik spokojeni a pro rozšíření byste rádi navázali kontakt ideálně s námi, opět je zde zádrhel, na který můžete narazit i dalších firem – ne všechny firmy pracují se všemi komponenty, ne každá společnost má zkušenosti s střídačem či bateriemi, které máte dnes. Dalším problémem může být i záruka na původní elektrárnu (na jednotlivé komponenty i na celé dílo).

Další aspekt, na který radíme brát zřetel, jsou dotace. Dotace na fotovoltaické systémy v rámci programu Nová zelená úsporám nelze čerpat opakovaně. Proto si dobře rozmyslete, jak velkou elektrárnu byste si na svůj dům chtěli postavit i s ohledem na budoucnost.

Kdy se vyplatí fotovoltaická elektrárna s baterií?

Odpověď je snadná – v dnešní době takřka vždy. Dnešní forma dotací Nová zelená úsporám (s účinností do roku 2030) je nastavená tak, že provozovat fotovoltaickou elektrárnu s akumulačními bateriemi je zkrátka výhodné.

Vyplatí se virtuální baterie?

Virtuální baterie, které někteří z obchodníků svým zákazníkům nabízejí, možná na první pohled nezní jako špatné řešení. V létě, kdy elektrárna vyrábí nejvíce, je část vyrobené (ale nespotřebované) elektřiny virtuálně uskladněna v rámci distribuce (levně odprodána do distribuce) a v zimě, kdy je elektřiny z fotovoltaiky k dispozici pro vaši domácnost méně, si pak tuto elektřinu můžete zpět odebrat (levně odkoupit).

S každým takovým pohybem energie ale platíte distribuční poplatky. Navíc výkupní ceny energií stejně nejsou nikterak zajímavé.

Ve výsledku je výhodnější maximalizovat množství energie spotřebované ve vaší domácnosti – ať už ve formě přímé spotřeby nebo ve formě akumulace.

Vyplatí se fotovoltaika s ohřevem vody?

Ještě před pár lety dávalo smysl investovat do fotovoltaické elektrárny s akumulací do ohřevu vody – zejména v případech, kdy investor požadoval co nejnižší cenu a co nejrychlejší návratnost investice.

Vzhledem k událostem posledních let, kdy ceny akumulačních baterií klesly, jejich kvalita i počet dobíjecích cyklů šla nahoru, už neplatí, že by baterie ve spojení s fotovoltaikou byly luxusem, který si může dovolit jen hrstka. Opak je pravdou.

Baterie jsou dnes standardem téměř každé instalace fotovoltaiky. A je to způsobeno i nově nastavenými dotacemi, které byly uvedeny v platnost od října 2021. Nové dotace zásadně zvýhodňují instalaci FVE s bateriemi. Vyplatí se tak investovat i do systémů s částečně naddimenzovaným výkonem (i úložištěm), než kolik by Vaše domácnost potřebovala. S větším bateriovým úložištěm se zásadně zvyšuje soběstačnost domácnosti, což je v dnešní době velmi důležité. Jak již bylo mnohokrát řečeno, ceny energií jsou dnes nevyzpytatelné.

Fotovoltaika s robustním bateriovým úložištěm zajistí dostatek energie pro váš domov i ve večerních a nočních hodinách a minimalizuje se tak nutnost čerpat energii z distribuce, za kterou je vždy nutné platit.

Dostatečný výkon baterie může sloužit také jako záložní zdroj energie v případě výpadku. Je-li vaše elektrárna konfigurována tak, že dokáže dodávat energii i v případě black-outu, nemusí vás výpadky energie z distribuce vůbec obtěžovat, elektřinu vám spolehlivě dodá baterie.

Kolik panelů mám zvolit?

Čím více fotovoltaických panelů zvolíte, tím více energie vyrobíte. Výkon fotovoltaických panelů se udává jednotkou kWp. Jedná se o špičkový okamžitý výkon, který je panel schopen vygenerovat za ideálních podmínek. Ideálních podmínek se samozřejmě v praxi ale nikdy nedosáhne, nicméně za jasného slunečného jarního dne se jim můžeme v poledních dnech přiblížit. V instalacích společnosti SEFY využíváme panely o výkonu 370 Wp až 450 Wp.

Kolik panelů se mi vejde na střechu?

Energie, kterou by panel o výkonu 450 Wp vygeneroval za jednu hodinu, by byla 450 Wh. V praxi je to ale trochu jinak, reálný výkon je zhruba o 30 % nižší, jelikož ideální podmínky jsou dosažitelné jen v laboratořích a každá instalace je svou polohou vůči dopadu slunečních paprsků unikátní.

V České republice se celková doba slunečního svitu pohybuje od 1400–1800 h/rok. V horských a podhorských oblastech 1600 h/rok a v nížinných oblastech jižní Moravy až 2000 h/rok. Předpokládaná roční výroba energie fotovoltaické elektrárny tak počítá se součtem reálných výkonů všech panelů vynásobeným dobou osvitu.

Zjednodušeně se udává, že v našich podmínkách vyrobí panely o výkonu 1 kWp přibližně 1000 kWh elektrické energie ročně.

Požadovaný výkon elektrárny (kWp) Počet panelů (1 panel = 450 Wp) Předpokládaná roční výroba (kWh) Celková plocha panelů (m2) Orientační potřebná plocha střechy (m2)
3600 8 3400 až 3800 kWh 17,6 20
5400 12 5100 až 5700 kWh 26,4 30
7200 16 6800 až 7600 kWh 35,2 38
8100 18 7700 až 8500 kWh 39,6 44

Orientace panelů

Energeticky nejvýhodnější je orientovat fotovoltaické panely na jižní stranu, kde dochází během dne k největšímu osvitu. Optimální rozmezí sklonu panelů je od 20° do 50°. Snažíme se přiblížit úhlu 35°, což je ideální nastavení pro maximální výnos po celý rok.

Další příspěvky
S fotovoltaikou můžete ušetřit i Vy

Navrhneme Vám optimální řešení, díky kterému využijete maximum elektřinu ze slunce. Snižte si náklady za elektřinu jednou pro vždy.

Získejte zdarma schůzku se specialistou. Naše zkušenosti a skvělé hodnocení zákazníků zaručují kvalitu

Kontaktujte nás a my se o vše postaráme

Políčka označená hvězdičkou jsou povinná
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

SEFY je česká technologická firma realizující fotovoltaické elektrárny na klíč. Díky fotovoltaice můžete ušetřit nemalé náklady za elektřinu.

Získejte i Vy zelený zdroj elektřiny pro svou nemovitost!

Hodnocení našich zákazníků

SEFY ČR na Firmy.cz
Copyright © 2024 | SEFY Czech Republic s.r.o.