Jak zvolit vhodnou fotovoltaickou elektrárnu pro váš rodinný dům?

Nejčastějším dotazem před nákupem solárních panelů je, kolik panelů vlastně potřebuji pro svůj dům? Jak stanovit optimální velikost solární elektrárny (FVE)? Chci, aby elektrárna vyrobila dostatek energie pro pokrytí potřeb rodinného domu, nebo vytvářela přebytky? V tomto článku vám poradíme se základními rozhodovacími kroky. Zájemce o solární elektrárnu tak můžeme pro tento účel rozdělit do dvou skupin.

Zajímáte se o návratnost investice?

První skupinou jsou klienti, zajímající se zejména o návratnost investice.  V tomto případě je vhodné vybrat systém bez bateriového úložiště. Vyrobenou energii je možné ihned využít na chod domácích spotřebičů a v případě přebytků uložit do teplé užitkové vody (TUV).

Obvyklým zákazníkem je rodina s malými dětmi a nepřetržitou denní spotřebou. Jejich FVE vyrobí nejvíce energie přes den, takže využitelnost bude téměř stoprocentní a případnými přetoky ohřejí teplou vodu, kterou budou mít večer zdarma. Náklady na domácnost v tomto případě klesnou od jara do podzimu na minimum.

Příznivci zelené energie

Druhou skupinou jsou zákazníci,  kteří chtějí využít vyrobenou energii večer, když už slunce nesvítí, nebo u kterých dochází k častému výpadku proudu. Do této skupiny patří také velcí příznivci zelené energie.

Obvyklými klienty jsou zpravidla domácnosti fungující ráno a večer. FVE vyrábí nejvíce energie přes den, kdy má minimální využití, protože nikdo není doma. V tomto případě je vhodné pořídit bateriové úložiště, které umožní využít energii v jakékoliv denní době, zejména večer.

A co sestavy, které umožní uložení přebytků do obou výše uvedených variant?

Oblíbenou variantou jsou sestavy s možností uložení přebytků do obou výše uvedených variant. V tu chvíli je vlastní energie využitá na maximum. Nejdříve se vyrobená energie uloží do bateriového úložiště a po jeho nabití dojde k ohřevu TUV. Večer se vyrobená energie spotřebuje na provoz domácnosti a TUV bude zdarma.

V obou případech je velmi důležité zvolit správnou velikost FVE. Jedině tak docílíte snížení nákladů na minimum.

Cílem není pořídit si co největší elektrárnu, která bude vyrábět tolik energie, že ji nebudete moct spotřebovat. Výkon FVE je naopak důležité nastavit na denní provoz domácnosti.

Velikost FVE se odvíjí od roční spotřeby energie a denního chodu domácnosti. Velikost FVE by neměla být větší než celková roční spotřeba (cca 1 kWp na střeše vyrobí 1 MWh za rok).

Dle statistiky NZÚ (dotační titul Nová Zelená Úsporám) si 20 % zájemců pořizuje systém s uložením přebytků do TUV. Zbylých 80 % má zájem o sestavy s bateriovým úložištěm a zejména o typ systému C.3.7, kde klienti získávají státní podporu 155 000 Kč (ve zvýhodněných krajích 170 000 Kč).

Další příspěvky
S fotovoltaikou můžete ušetřit i Vy

Navrhneme Vám optimální řešení, díky kterému využijete maximum elektřinu ze slunce. Snižte si náklady za elektřinu jednou pro vždy.

Potřebujete poradit?
Zavolejte nám: +420 733 148 945

Napište nám

Nezávazná poptávka

Políčka označená hvězdičkou jsou povinná
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů
Copyright © 2022 | SEFY Czech Republic s.r.o.